witryna w programie polisa na 100% Opinie klientów 4.75 / 5.00
Program
POLISA NA 100%
Rzetelny pośrednik ubezpieczeniowy Działamy zgodnie z Ustawą o Pośrednictwie Ubezpieczeniowym.
gwarancja nawet do 8 mln złotych Ubezpieczenie OC z tytułu wykonywania działalności agencyjnej.
bezpieczny zakup polisy online Certyfikat SSL. Płatność PayU - szybki przelew bankowy oraz karta.
Średnie zadowolenie
klientów
BARDZO DOBRY
4.75
/ 5.00 sprawdź

Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies.

Więcej informacji Akceptuj

Razem można więcej, czyli zbiorowe ubezpieczenie na życie

Ocena: 5.00 - liczba głosów 2

Dziękujemy za oddanie głosu

Ubezpieczenia grupowe zyskują coraz większą popularność zarówno wśród pracowników, jak i pracodawców, sięgających po ten produkt jako skuteczny sposób związania pracownika z firmą na wiele lat i budowania pozytywnego wizerunku pracodawcy.

 

zbiorowe ubezpieczenie na życie

 

    KALKULATOR UBEZPIECZEŃ NA ŻYCIE

Jak wynika z diagnozy społecznej wykonanej w 2015 r., 52,7% dorosłych Polaków, a więc aż o 5,4% więcej niż w 2013 r. ufa ubezpieczycielom, jeśli chodzi o polisy na życie. Posiadanie jakiegokolwiek ubezpieczenia deklaruje 60,7% Polaków, a ubezpieczenia grupowego – 30,4%, indywidualną polisę na życie posiada zaś 27,6% naszych rodaków. Jeśli wierzyć tego typu statystykom, ubezpieczenie grupowe posiada kilka milionów Polaków, z czego najwięcej jest ubezpieczonych w PZU. Co oferuje zbiorowe ubezpieczenie na życie, że cieszy się zaufaniem tylu naszych rodaków?

 

Duża ochrona za niską składkę

 

Ubezpieczenie grupowe oferuje za wyjątkowo niską składkę duży zakres ochrony – zazwyczaj są to terminowe ubezpieczenia ochronne, gdzie za niewiele ponad 50 zł można ubezpieczyć się na 100-150 tys. zł. Tego typu polisę może wykupić zazwyczaj osoba w wieku 18-69 lat, a ochrona ubezpieczeniowa trwa do 70. roku życia. Podstawowy zakres ochrony dotyczy śmierci ubezpieczonego, jednak można go powiększyć poprzez zakup umów dodatkowych. Obejmują one takie zdarzenia jak: śmierć ubezpieczonego z powodu nieszczęśliwego wypadku, wypadku przy pracy czy wypadku komunikacyjnego, śmierć w wyniku wylewu krwi do mózgu, poważne zachorowanie, kalectwo, niezdolność do pracy, uszczerbek na zdrowiu w wyniku wypadku czy wypadku komunikacyjnego, śmierć współmałżonka, rodzica ubezpieczonego czy teścia, śmierć dziecka ubezpieczonego, leczenie szpitalne, operacja, uszczerbek na zdrowiu w wyniku zawału czy wylewu, urodzenie dziecka itp.


Minimalna liczba osób objętych ubezpieczeniem grupowym to 30, a zakłady pracy zazwyczaj oferują możliwość objęcia ubezpieczeniem również współmałżonka pracownika. To doskonała opcja dla tych osób, których współmałżonek prowadzi działalność gospodarczą lub nie ma zatrudnienia. Umowa podpisywania jest na rok, a potem automatycznie przedłużana, o ile wcześniej ubezpieczony jej nie wypowie. Wybierając zbiorowe ubezpieczenie na życie, pracownik nie musi się martwić o regularne uiszczenie składek – robi to za niego pracodawca, potrącając comiesięczną składkę z pensji.

 

Marchewka pracodawcy

 

Wielu pracodawców, dodatkowo motywuje swoich pracowników, dopłacając do podstawowej wersji ubezpieczenia lub nawet opłacając je w całości. Dla pracodawcy jest to o tyle korzystne, że z jednej strony wiąże to pracownika z firmą i postrzegane jest przez niego jako dodatkowy bonus, a z drugiej może zaliczyć opłacane przez siebie składki ubezpieczeniowe dla pracowników do kosztów uzyskania przychodów. Jest też zwolniony z obowiązku wypłaty odprawy pośmiertnej (par. 93 Kodeksu Pracy). Pracodawca może nie tylko negocjować w imieniu pracowników warunki ubezpieczenia, oferując je w dogodnych dla siebie wariantach uwzględniających specyfikę pracy. Może również motywować najlepszych pracowników, opłacając im polisę na życie i czyniąc z niej skuteczne narzędzie zarządzania kadrami.

Częstą praktyką jest łączenie zbiorowego ubezpieczenia na życie z polisą zdrowotną, oferującą usługi w prywatnej placówce medycznej. Dzięki temu pracownicy mają zapewniony nielimitowany i darmowy dostęp do lekarzy specjalistów i badań diagnostycznych. Przy obecnych problemach ze służbą zdrowia i wielomiesięcznym oczekiwaniu na wizytę u specjalisty w ramach NFZ jest to ogromne ułatwienie, które sprawia, że pracownik trzy razy się zastanowi, zanim zmieni tak dobrego pracodawcę. Przy ubezpieczeniu grupowym ma on co prawda możliwość indywidualnego kontynuowania ubezpieczenia, ale łączy się to ze zmianą składki.

 

Przyszłość należy do grupówek?

 

Ciekawą opcją jest możliwość zmiany charakteru ubezpieczenia na inwestycyjny i oszczędzania na przyszłość w ramach umowy dodatkowej z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym, taką opcję oferują jednak tylko niektórzy ubezpieczyciele. Innym wyjściem może być wykupienie drugiej, indywidualnej polisy ochonno-inwestycyjnej, zwłaszcza jeśli składkę ubezpieczenia grupowego częściowo lub w całości pokrywa pracodawca.

Jak twierdzą specjaliści, ubezpieczenie grupowe będzie w Polsce coraz popularniejsze, choćby dlatego, że obecnie w wielu branżach zaczyna brakować wykwalifikowanej kadry pracowniczej i pracodawcy prześcigają się w czynieniu swojej firm atrakcyjną dla pracowników. Jest to o tyle korzystne, że pod względem ubezpieczeń nadal jesteśmy daleko w tyle za krajami tzw. Starej Unii, a średnia wysokość naszej składki to jedna czwarta składki w najbogatszych państwach Europy. Sprawdź już teraz ranking ubezpieczeń na życie w rankomat.pl i wybierz z jego pomocą najlepszą polsę dla siebie i bliskich.

 

    PORÓWNIAJ POLISY NA ŻYCIE

Redakcja ubezpieczeniezycia.pl