witryna w programie polisa na 100% Opinie klientów 4.75 / 5.00
Program
POLISA NA 100%
Rzetelny pośrednik ubezpieczeniowy Działamy zgodnie z Ustawą o Pośrednictwie Ubezpieczeniowym.
gwarancja nawet do 8 mln złotych Ubezpieczenie OC z tytułu wykonywania działalności agencyjnej.
bezpieczny zakup polisy online Certyfikat SSL. Płatność PayU - szybki przelew bankowy oraz karta.
Średnie zadowolenie
klientów
BARDZO DOBRY
4.75
/ 5.00 sprawdź

Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies.

Więcej informacji Akceptuj

Po co polisa na życie do kredytu hipotecznego?

Ocena: 5.00 - liczba głosów 1

Dziękujemy za oddanie głosu

Zakup domu czy mieszkania nie jest wcale łatwym zadaniem, choć nikogo ta trudność nie zraża i mimo wszystko dąży do celu. Trzeba najpierw uzyskać stabilizację finansową. Trzeba mieć dochody na odpowiednim poziomie, a gdy to się uzyska trzeba przekonać bank odnośnie swojej zdolności kredytowej.

 

kredyt hipoteczny

 

fot. pixabay.com

 

Trzeba udowodnić, że mnie na ten kredyt stać i będę go regularnie płacić zgodnie z ustaleniami i w określonej przez bank wysokości. Mało tego, trzeba zapewnić też bank, że gdyby mi nie wyszło, to są jeszcze inne możliwości by należność ode mnie wyegzekwować. Trzeba zaoferować szereg zabezpieczeń i gwarancji, które w razie kłopotów pomogą bankowi nie stracić na udzielonym kredycie. Nawet śmierć kredytobiorcy nie może być tutaj problemem. W tym celu bank wymaga by zawarta została polisa na życie do kredytu hipotecznego.

 

 

    Porównaj rodzaje ubezpieczeń

 

 

Polisa do kredytu

 

Taka polisa na życie do kredytu hipotecznego, to nic innego jak finansowe zabezpieczenie banku przed śmiercią kredytobiorcy. Polisa jest zawierana na sumę kredytu. Uposażonym staje się natomiast bank, który może nim być poprzez specjalną cesję. Trzeba dopełnić wszelkich formalności, zawrzeć wszystkie niezbędne porozumienia i podpisać odpowiednie dokumenty by bank mógł tę cesję uzyskać. Po jej zatwierdzeniu bliscy kredytobiorcy nie mają już żadnych praw do świadczeń z polisy. Oczywiście, takie ubezpieczenie oferują nawet same banki, deklarując że jego koszt z każdym rokiem maleje, ponieważ maleje wartość zobowiązania.

 

Nad tak skonstruowanym przez bank ubezpieczeniem nie mamy żadnej kontroli i nie możemy mieć na nie żadnego wpływu. W każdej chwili bank może je modyfikować niemalże dowolnie. Jedyne co, to bank nie może takiego ubezpieczenia nam wyłączyć.

 

Taka polisa, choć początkowo może wydawać się dodatkowym kosztem kredytu jest de facto bardzo dobra. Pozwala uchronić bliskich przed zobowiązaniami ubezpieczonego, pozwala uniknąć kosztów i nie zobowiązuje rodziny do spłacania długów zmarłego. Warto rozważyć zawarcie takiej polisy, choć nie koniecznie musi być ona wybrana w banku, w którym kredyt jest brany.

 

 

Własna polisa pod kredyt

 

W ostatnim czasie, banki poszły na ustępstwo w zakresie ubezpieczeń do kredytów. Nie trzeba polisy kupować już w banku, ale trzeba ją mieć. Takie podejście powoduje, że można wybrać sobie indywidualnie ubezpieczenie i firmę która je oferuje, kierując się własnymi upodobaniami.

 

Co ważne, przy tej okazji warto przemyśleć kwestię ubezpieczenia krzyżowego, a mianowicie ubezpieczyć współmałżonka, który nie jest głównym kredytobiorcą i którego życie nie jest chronione przez cesję.

 

Dzięki temu, w razie śmierci głównego kredytobiorcy, współmałżonek nie będzie obciążony kredytem, ponieważ zadziała podstawowe ubezpieczenie pod kredyt z cesją na bank, które rozwiąże problem. W drugim przypadku, gdy drugi małżonek umrze, pierwszy otrzyma wypłatę świadczenia, z której będzie mógł pokryć koszty kredytu nie spłacając go już dłużej samodzielnie.

 

 

Znaczenie polisy

 

Polisa na życie do kredytu hipotecznego to nie tylko zabezpieczenie, które ma uspokoić bank. To doskonałe rozwiązanie, które pozwoli uniknąć pułapki zadłużenia, w razie śmierci jednego z małżonków uwikłanych w kredyt. Spłacanie zobowiązania przy uzyskiwaniu co miesiąc dwóch pensji, jest prostsze niż dokonanie tego całkowicie samodzielnie mając do dyspozycji tylko jedną pensję. Ubezpieczenie zawarte pod kredyt zwalnia z obowiązku regulowania tego niemałego obowiązku, ponieważ spłatę kredytu można zrealizować całkowicie z uzyskanego świadczenia.

 

To wsparcie i pomoc, które w chwili utraty bliskiej osoby są niezwykle ważne i bardzo cenne. Nie zastąpią obecności utraconego członka rodziny, ale przynajmniej zapobiegną temu by najbliżsi zmarłego popadli w poważne kłopoty finansowe.

 

 

    Sprawdź możliwości porównywarki

Redakcja ubezpieczeniezycia.pl