witryna w programie polisa na 100% Opinie klientów 4.75 / 5.00
Program
POLISA NA 100%
Rzetelny pośrednik ubezpieczeniowy Działamy zgodnie z Ustawą o Pośrednictwie Ubezpieczeniowym.
gwarancja nawet do 8 mln złotych Ubezpieczenie OC z tytułu wykonywania działalności agencyjnej.
bezpieczny zakup polisy online Certyfikat SSL. Płatność PayU - szybki przelew bankowy oraz karta.
Średnie zadowolenie
klientów
BARDZO DOBRY
4.75
/ 5.00 sprawdź

Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies.

Więcej informacji Akceptuj

Czy istnieje ubezpieczenie na życie bez karencji?

Ocena: 2.33 - liczba głosów 3

Dziękujemy za oddanie głosu

Przy podpisywaniu umowy ubezpieczenia na życie z wybranym towarzystwem ubezpieczeniowym, zwykle w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU) można znaleźć informacje na temat długości okresu karencji. Czym ona jest i czy można znaleźć ofertę na ubezpieczenie na życie bez karencji?

 

ubezpieczenie na życie bez karencji

 

Dopasuj ubezpieczenie do swoich potrzeb

 

Karencja jest okresem, w którym pomimo zajścia zdarzenia ubezpieczonego, zawartego w umowie podpisanej z klientem, towarzystwo ubezpieczeniowe nie bierze na siebie odpowiedzialności i nie wypłaci odszkodowania. W ten sposób firmy ubezpieczeniowe zabezpieczają się przed naciągaczami i nieuczciwymi klientami, którzy świadomi faktu zaistnienia już zdarzenia ubezpieczeniowego lub tego, że będzie ono miało miejsce na 100 proc. w najbliższej przyszłości, chcieliby zawrzeć umowę ubezpieczenia na życie i skorzystać z wypłaty świadczenia.

 

Kiedy występuje karencja?

 

Bardzo często karencja stosowana jest w indywidualnych ubezpieczeniach na życie, w których występuje świadczenie z tytułu urodzenia dziecka. W takich przypadkach karencja obowiązuje zwykle w ciągu 9-12 miesięcy od chwili podpisania umowy ubezpieczeniowej. Nie można ubezpieczyć się na zdarzenie, które już niejako ma miejsce lub na pewno będzie miało miejsce w przyszłości. Kobieta ciężarna, która chciałaby wykupić ubezpieczenie i skorzystać z wypłaty świadczenia z tytułu urodzenia dziecka, przy umowie ubezpieczenia indywidualnego nie będzie miała najprawdopodobniej takiej możliwości.

 

Innym powodem, dla którego zdecydowana większość firm ubezpieczeniowych uwzględnia okres karencji jest to, że polisa klienta musi na siebie zarobić. Pieniądze wpłacane tytułem składki na ubezpieczenie na życie są inwestowane przez ubezpieczycieli, dzięki czemu składka procentuje, a firma zarabia.

 

Ubezpieczenie na życie bez karencji

 

W niektórych przypadkach firmy ubezpieczeniowe skracają okres karencji lub w ogóle z niego rezygnują. Tak dzieje się jednak wyłącznie w odniesieniu do ubezpieczeń grupowych, np. ubezpieczeń na życie w zakładzie pracy, kierowanych do pracowników i ewentualnie ich rodzin. W przypadku ciąży okres karencji może zostać skrócony nawet do pół roku, co w praktyce oznacza, że ciężarna we wczesnym etapie ciąży (w pierwszym trymetrze) może zawrzeć ubezpieczenie na życie bez karencji lub z półrocznym okresem karencji i po porodzie otrzymać wypłatę świadczenia w związku z urodzeniem dziecka.

 

Ubezpieczenie na życie bez karencji to produkt deficytowy na polskim rynku ubezpieczeniowym. Występuje on bardzo rzadko, na przykład w zakładach pracy zdominowanych przez mężczyzn, gdzie ryzyko wystąpienia wspomnianego zdarzenia ubezpieczeniowego jest niewielkie. To sporadyczne sytuacje, na których skorzystać mogą nieliczni klienci.

 

Karencja może dotyczyć z resztą nie tylko ciąży i urodzenia dziecka, ale i innych zdarzeń ubezpieczeniowych, np. zachorowania czy konieczności hospitalizacji i leczenia stomatologicznego. Dlatego warto jest wcześniej zadbać o zawarcie stosownej umowy ubezpieczenia na życie, chcąc korzystać na wypłacie świadczeń z takiej polisy. Powinna ona z resztą być ubezpieczeniem nie tylko na życie, ale i na dożycie czy na zdrowie.

 

Karencja w ubezpieczeniach na życie występuje dla większości zdarzeń, choć ubezpieczyciel może z niej zrezygnować dla podstawowego ryzyka ubezpieczeniowego, jakim jest śmierć klienta i wypłata z tego tytułu odszkodowania na rzecz osób uposażonych w umowie.

 

Kup ubezpieczenie bez karencji

Redakcja ubezpieczeniezycia.pl