witryna w programie polisa na 100% Opinie klientów 4.75 / 5.00
Program
POLISA NA 100%
Rzetelny pośrednik ubezpieczeniowy Działamy zgodnie z Ustawą o Pośrednictwie Ubezpieczeniowym.
gwarancja nawet do 8 mln złotych Ubezpieczenie OC z tytułu wykonywania działalności agencyjnej.
bezpieczny zakup polisy online Certyfikat SSL. Płatność PayU - szybki przelew bankowy oraz karta.
Średnie zadowolenie
klientów
BARDZO DOBRY
4.75
/ 5.00 sprawdź

Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies.

Więcej informacji Akceptuj

Porównywarka ubezpieczeń - zagrożenie dla agenta?

Ocena: 5.00 - liczba głosów 2

Dziękujemy za oddanie głosu

Coraz częściej portale internetowe o tematyce ubezpieczeniowej proponują zainteresowanym porównywarki produktów ubezpieczeniowych. Czy te sprytne narzędzia wyprą z czasem agentów ubezpieczeniowych?

porównywarka ubezpieczeń

 

    KALKULATOR UBEZPIECZEŃ NA ŻYCIE

 

Porównywarka internetowa to narzędzie, dzięki któremu z wielu polis na życie oferowanych przez kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt towarzystw ubezpieczeniowych wybierane są te, które najlepiej odpowiadają naszym preferencjom. Porównywarki najczęściej są dostępne na stronach internetowych multiagencji ubezpieczeniowych współpracujących z wieloma towarzystwami. Na podstawie wypełnionego przez nas formularza doradcy ubezpieczeniowi wyszukują dla nas oferty najlepiej odpowiadające podanym przez nas kryteriom. Kryteria te to najczęściej nasz wiek, suma, na jaką chcemy się ubezpieczyć, wykonywany zawód, ogólny stan zdrowia i liczba posiadanych dzieci. Nasze dane udostępniane są towarzystwom ubezpieczeniowym, ale tylko tym, których oferty zostały nam przesłane. Potencjalny klient musi więc liczyć się z tym, że skontaktują się z nim agenci ubezpieczeniowi oferujący spotkanie oraz omówienie przedstawionej oferty.

 

Wyższość agenta nad porównywarką

 

Warto podkreślić, że żadna porównywarka polis nie jest w stanie zastąpić agenta ubezpieczeniowego. Drogą mailową otrzymujemy, co prawda, kompletną ofertę i możemy zapoznać się z treścią polisy i dokładnie przestudiować ogólne warunki ubezpieczenia, ale realnego wyliczenia składki nie dokona żaden, nawet najlepszy kalkulator ofert. Poza tym polisy mają zazwyczaj umowy dodatkowe w różnych wariantach, różniących się zakresem ochrony ubezpieczeniowej. Możemy więc nie tylko ubezpieczyć się na wypadek naszej śmierci, ale również nieszczęśliwego wypadku, poważnego zachorowania (tu warianty ubezpieczenia różnią się liczbą chorób objętych ubezpieczeniem), utraty pracy czy pobytu w szpitalu. Przy pomocy agenta ubezpieczeniowego dokonujemy więc personalizacji polisy, dostosowując zakres ochrony do potrzeb całej rodziny.

 

Większość polis na życie umożliwia objęcie ochroną ubezpieczeniową nie tylko współmałżonka, ale też dzieci, rodziców itp., a w niektórych istnieje możliwość określenia zakresu ochrony osobno dla każdej osoby objętej ubezpieczeniem. Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe oferują w ramach jednej głównej polisy polisę posagową dla dziecka.

 

A może polisa inwestycyjna?

 

Proces personalizacji polisy ubezpieczeniowej staje się jeszcze trudniejszy w przypadku wyboru polisy inwestycyjnej – dzięki radom agenta łatwiej wybierzemy fundusze kapitałowe, w które chcemy inwestować, dowiemy się również o ryzyku inwestycyjnym dla poszczególnych TFI. W przypadku takiej polisy znów musimy zdać się na wyliczenie składki przez agenta ubezpieczeniowego, gdyż żadna porównywarka czy kalkulator ofert nie poda nam, ile tak naprawdę będziemy płacić.

 

Na rynku dostępne są obecnie polisy inwestycyjne oferujące poza gromadzeniem kapitału duży zakres ochrony ubezpieczeniowej, jeśli chodzi o życie i zdrowie ubezpieczonego i jego rodziny, obliczenie składki obejmuje więc dwie części polisy – część ochronną i część inwestycyjną.

 

Czemu unikamy agenta ubezpieczeniowego?

 

Najczęstszym powodem wzbraniania się klientów przed spotkaniem z agentem jest obawa, że agent, używając technik sprzedażowych „zbajtluje” nas i namówi na kupno czegoś, co wcale byśmy nie wybrali, narażając nas na duże koszty. Pamiętajmy, że agent to nie tylko sprzedawca, ale przede wszystkim doradca ubezpieczeniowy, a znowelizowana ustawa o ubezpieczeniach nakłada na niego obowiązek rzetelnego informowania o szczegółach oferty, szczególnie jeśli chodzi o ryzyko ubezpieczeniowe w polisach inwestycyjnych.

 

Aby być pewnym, że nasz wybór nie był wynikiem sprzedażowych manipulacji, studiujmy uważnie nadesłane propozycje, dokonując samodzielnego wyboru jednej czy dwóch ofert, a potem spotkajmy się z co najmniej dwoma agentami różnych ubezpieczycieli. Przygotujmy przed spotkaniem pytania, jakie chcemy zadać agentowi, dotyczące ogólnych warunków ubezpieczenia, opłat likwidacyjnych za przedwczesne wypowiedzenie umowy, zakresu ochrony, wyłączeń, okresów karencji itp.

 

Bądźmy świadomymi klientami, a to sprawi, że spotkanie z agentem będzie dla nas owocne i pomoże dokonać ostatecznego wyboru polisy.

 

    Sprawdź naszą porównywarkę ubezpieczeń

Redakcja ubezpieczeniezycia.pl